Endorsements Southern Nevada Building Trades (General 2022)

CLICK HERE for printable copy.

OFFICE - Endorsed Candidates

Federal Partisan Offices
United States Senate Catherine - Cortez Masto
Representative in Congress, District 1 - Dina Titus
Representative in Congress, District 3 - Susie Lee
Representative in Congress, District 4 - Steven Horsford

Nevada Executive Branch
Governor - Steve Sisolak
Lieutenant Governor - Elizabeth “Lisa” Cano Burkhead
Secretary of State - Francisco “Cisco” Aguilar
State Treasurer - Zach Conine
State Controller - Ellen Spiegel
Attorney General - Aaron D. Ford

Nevada State Senate
State Senate, District 2 - Edgar Flores
State Senate, District 8 - Marilyn Dondero Loop
State Senate, District 9 - Melanie Scheible
State Senate, District 10 - Fabian Doñate
State Senate, District 12 - Julie Ann Pazina
State Senate, District 21 - James Ohrenschall

Nevada State Assembly
State Assembly, District 1 - Daniele Monroe-Moreno
State Assembly, District 2 - Heidi Kasama
State Assembly, District 3 - Selena Elizabeth Torres
State Assembly, District 5 - Brittney Miller
State Assembly, District 6 - Shondra Summers-Armstrong
State Assembly, District 7 - Cameron Homer “C.H.” Miller
State Assembly, District 8 - Duy Nguyen
State Assembly, District 9 - Steve Yeager
State Assembly, District 10 - Rochelle Nguyen
State Assembly, District 11 - Beatrice “Bea” Duran
State Assembly, District 12 - Max E. Carter II
State Assembly, District 13 - Brian Hibbetts
State Assembly, District 14 - Erica Mosca
State Assembly, District 15 - Howard Watts
State Assembly, District 16 - Cecelia Gonzalez
State Assembly, District 17 - Clara “Claire” Thomas
State Assembly, District 18 - Venicia Considine
State Assembly, District 20 - David Orentlicher
State Assembly, District 21 - Elaine Marzola
State Assembly, District 23 - Danielle Gallant
State Assembly, District 28 - Ruben D’Silva
State Assembly, District 29 - Lesley Elizabeth Cohen
State Assembly, District 34 - Shannon Bilbray-Axelrod
State Assembly, District 35 - Michelle Gorelow
State Assembly, District 37 - Shea Backus
State Assembly, District 41 - Sandra Jauregui
State Assembly, District 42 - Tracy Brown-May

Clark County Offices
County Commissioner, District E - “Tick” Segerblom
County Commissioner, District F - Justin Jones
County Commissioner, District G - James B. Gibson

Clark County Assessor - Briana Johnson
Clark County Clerk - Lynn Marie Goya
Clark County Recorder - Debbie Conway
Clark County Treasurer - J. “Ken” Diaz

Clark County School Trustee, District D - Brenda Zamora
Clark County School Trustee, District F - Irene Bustamante Adams
Clark County School Trustee, District G - Linda P. Cavazos

City of Henderson Offices
Henderson City Council Ward 3 - Trish Nash

City of Las Vegas
Las Vegas City Council Ward 4 - Francis Allen-Palenske
Las Vegas City Council Ward 6 - Nancy Brune

Justice of the Peace Las Vegas Dept 6 - Bill Gonzalez
Justice of the Peace Las Vegas Dept. 7 - Max Berkley
Justice of the Peace Las Vegas Dept. 9 - Joseph Bonaventure
Justice of the Peace Las Vegas Dept. 10 - Cybill Dotson
Justice of the Peace Las Vegas Dept. 13 - Rebecca Saxe

North Las Vegas
North Las Vegas Mayor - Pat Spearman

State and District Nonpartisan Offices
Court of Appeals Judge, Dept 1 - Deborah Westbrook
Court of Appeals Judge, Dept 2 - Michelle P Gibbons
Court of Appeals Judge, Dept 3 - Bonnie Bulla

NSHE Board of Regents, District 6 - Heather Brown
NSHE Board of Regents, District 7 - Susan Brager
NSHE Board of Regents, District 8 - Michelle Crawford
NSHE Board of Regents, District 13 - John Moran

District Court Judge, Dept 9 - Maria Gall
District Court Judge, Dept 11 - Anna Albertson
District Court Judge, Dept 17 - Lindsay Moors

CLICK HERE for printable copy.